Jak získat živnost v Rakousku
Jak je to v Rakousku s těmi živnostmi? Každý vám řekne něco jiného. Když jsme kupovali první nemovitost, realitní kancelář specializující se na Korutany nám tvrdila, že pro pronájem apartmánu živnost nepotřebujeme. Řada lidí si myslí, že může v Rakousku podnikat na české IČO, řada to neřeší vůbec. A jak je to tedy správně?
Pronájem na české IČO
Podnikání v Rakousku na základě českého živnostenského listu je možné, ale jen pokud se jedná o "dočasné poskytování služeb". Pokud byste tedy chtěli pronajímat jen dočasně, české IČO vám stačí. Je ale potřeba to stejně rakouským úřadům nahlásit (proces "Notifikace přeshraničního poskytování služeb" - Gewerbeanzeige). Notifikaci je třeba provést ještě před zahájením podnikatelské činnosti v Rakousku. Pokud ale chcete pronajímáte trvale a dlouhodobě, toto určitě není správná cesta.
Pronájem bez živnosti
Tady jsme opravdu narazili na různé informace. Od lidí, co se kolem pronájmů pohybují, většinou uslyšite, že do 10 lůžek není žádný živnostenský list potřeba. Naše místní účetní a daňová firma nás ale upozornila na úpravu zákona, která říká, že hranice 10 lůžek sice platí, ale stačí, když pronajímatel využívá pro pronájem on-line platformy typy Airbnb nebo Booking a už živnostenský list mít musí.
Abychom měli jistotu, kontaktovali jsme raději napřímo rakouskou hospodářskou komoru pro Korutany (Wirtschaftskammer Kärnten - WKO). A tady je doslovná informace, kterou nám zaslali:
"Pronájem bytů nájemníkům, kteří v nich bydlí delší dobu, není živností. Pronájem lůžek prázdninovým hostům na krátkou dobu však živností je. Pokud nemáte v daných bytech hlášeno hlavní bydliště, je živnostenské oprávnění nutné i pro pronájem méně než 10 lůžek."
Takže krátkodobý pronájem v Korutanech bez živnosti opravdu není a pokud někdo v Korutanech takto podniká, riskuje vysoké pokuty.

Živnost volná a vázaná
Získání potřebné volné živnosti je naštěstí jednoduchý - stačí vyplnit formulář a na WKO kromě něj zaslat také sken pasu a výpis z rejstříku trestů (přeložený úředně do němčiny!).
Následně (my na to tedy čekali několik měsíců) vám s WHO pošlou dokument GISA s číslem vašeho živnostenského oprávnění.
Jakmile máte k pronájmu více než 10 lůžek (a pozor, počítají se všechna lůžka, která nabízíte, tedy i rozkládací gauč, přistýlky apod.) musíte mít živnost vázanou. Na její získání je nutné doložit praxi, nebo vzdělání. My jsme bohužel požadovanou praxi neměli a tak jsme šli cestou vzdělání - bylo nutné úředně přeložit školní diplom a zaslat ho ke schválení na Spolkové ministerstvo práce a hospodářství. Opět byl požadován i sken pasu a také potvrzení o trvalém pobytu v ČR. Za zpracování posudku se platí poplatek 120 Euro.